Projekt je spolufinancován Německou spolkovou nadací pro životní prostředí (DBU) a Česko-německým fondem budoucnosti.
Žáci se věnovali 6 oblastem: Jak jsme na tom a co při tom cítíme, Co se děje u nás – simulační hra Podnebín, Mapování obce, Místní akční plán, Spojme se a udělejme změnu – rolová hra Úhelníček a Naše budoucnost.
Nejprve jsme se seznámili s různými citáty o klimatické změně. Studovali jsme grafy, ze kterých jsme se mimo jiné dozvěděli, že největším znečišťovatelem je Čína. Pokud však přepočteme množství vypuštěného oxidu uhličitého do ovzduší v přepočtu na 1 obyvatele, Česká republika je na tom velmi špatně v porovnání se světovým i evropským průměrem. Přemýšleli jsme nad tím, jaké máme pocity z budoucnosti.
Během pobytu v Horním Maršově jsme si zahráli simulační hru Podnebín, ve které jsme se stali představiteli obce a rozhodovali jsme, jaká opatření ke snížení uhlíkové stopy a adaptační opatření je výhodné koupit.
Během procházky Býští jsme hledali různá riziková místa, opatření ke snížení uhlíkové stopy a adaptační opatření. Vše jsme zakreslili do klimatických map. Vytvořili jsme místní akční plán, ve kterém jsme se zaměřili na nejohroženější místa v Býšti, pro která jsme navrhli různá opatření.
V květnu za námi do školy přijel Jakub Opršal a sehrál s námi rolovou hru Úhelníček. Na chvíli jsme se stali zastupiteli obce. Bavilo nás vymýšlet si jména našich zastupitelů. Hlasovali jsme o nejvýhodnější opatření, která bychom pro obec koupili. Jako zastupitelé jsme se dokázali dohodnout. Hru jsme si moc užili.
Přemýšleli jsme také nad naší budoucností. Každý jsme zjišťovali, co jsme schopni a ochotni udělat pro změnu klimatu. Například někdo chce více třídit, nakupovat v bezobalovém obchodě, ale nedokázal by omezit svoji spotřebu čokolády. Psali jsme dopis z budoucnosti (roku 2053), kdy už jsme zvládli klimatickou krizi. Znovu jsme se zabývali pocity z budoucnosti (z čeho máme strach, ale i co nás čeká hezkého).
Na konci projektu jsme si shrnuli, co jsme všechno během celého roku zvládli. Někteří se stali reportéry v novinách či v televizi.
Většina žáků by chtěla v podobných projektech dále pokračovat.
Podívejte se v galerii, jak se nám dařilo ve hře Úhelníček.
Eva Kučerová, koordinátor EVVO
Projekt DBU realizovaný v 6.A – zakladniskolabyst – album na Rajčeti (idnes.cz)
Telefon: +420 466 989 234
Mobil: + 420 720 033 820
E-mail: obec@byst.cz
Facebook: FB stránky obce
ID DS: twzbmnk
č. ú. 111885278/0300
V systému Gobec naleznete tyto mapy naší obce: