Menu
Obec Býšť
ObecBýšť
Býšť, Bělečko, Hoděšovice, Hrachoviště

Exkurze za odměnu

Exkurze za odměnu

aneb co se děje s odpadem, který je odvezen z naší obce

Ti, co se aktivně zapojili do projektu Ukliďme si Býšť, měli možnost navštívit areál společnosti Marius Pedersen a. s. v Černé za Bory.

Nabídky nakonec využila jen základní škola, a tak se exkurze zúčastnili žáci šestých tříd a školní družina.

Žáci měli možnost seznámit se s tím, kam putují odpady z naší obce a co se s nimi vlastně děje dál. Za plného provozu tak viděli třídící linku plastů. Zde se sami přesvědčili o tom, že lidé do kontejneru na plasty jsou schopní dát cokoli. Na tomto místě si také většina uvědomila, že práce na třídící lince není žádný med a rozhodně je jen pro otrlé.

Na lince se třídí plasty podle barev a druhu, tetrapaky a plechovky od nápojů. Ostatní odpad jde do směsného komunálního opadu, který skončí na skládce ve Zdechovicích.

Děti viděly i drcení polystyrénu různých velikostí a barev. Přesvědčily se i o tom, jak funguje lis plastů a papíru. Nechyběla ani prohlídka skladu nebezpečných odpadů.

V teoretické části exkurze žáci přesvědčili zaměstnance společnosti, že třídění odpadů jim není cizí. Dozvěděli se, jak se odpady recyklují a dále zpracovávají. Například to, že z plastů může vzniknout městský mobiliář, z pet lahví nové oblečení, ze starého dřeva – desky pro stavební průmysl, nebo brikety kterými si doma zatopíte. Velký ohlas a rozruch vzbudila mezi dětmi informace o tom, jak se likvidují prošlé potraviny. To, že palety pizzy nebo zmrzliny s prošlou dobou trvanlivosti skončí v bioplynové stanici, která je promění na zdroj elektrické energie a tepla nikdo nevěděl.  


Důležitým poznatkem je to, že s odpady se dá dál pracovat a jen minimum může skončit na skládce. K tomu, abychom snížili množství odpadů odkládaných na skládce je potřeba začít už v domácnosti. Když vytřídíme papír, plasty, plechovky od nápojů, tetrapaky, sklo, textil, dřevo, obuv, bio odpad, nebezpečný odpad, zjistíme, že 120 l nádoba na směsný komunální odpad je po 14 dnech naplněna v jedné domácnosti sotva z jedné čtvrtiny. Třídění má smysl.

Věříme, že exkurze v dětech probudila chuť k třídění odpadů, kterou budou šířit dál do společnosti.

Děkujeme společnosti Marius Pedersen a. s. za milé přijetí a moc hezky zrealizovanou exkurzi v areálu společnosti v Černé za Bory.

 

Hana Žítková

Datum vložení: 4. 6. 2024 14:03
Datum poslední aktualizace: 4. 6. 2024 14:21

Naše obec

Kontakty obce

Telefon: +420 466 989 234
Mobil: + 420 720 033 820
E-mail: obec@byst.cz
Facebook: FB stránky obce 
ID DS: twzbmnk
č. ú. 111885278/0300

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
27
1
28 29 30 31 1
1
2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12
1
13 14 15 16
17 18 19 20 21 22
1
23
24 25 26 27 28 29 30

Mapový portál obce

V systému Gobec  naleznete tyto mapy naší obce:

  • katastrální,letecké a satelitní snímky
  • č. p. a ev. č.
  • územní plán obce
  • umístění inženýrských sítí

logo datové schránky

Přihlášení k odběru zpráv

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím e-mailů

BEZPLATNÁ INZERCE

nahoru

Hlášení pálení

Monitoring Býšťského potoka

monitoring

 Monitoring Býšťského potoka

ČEZ - odstávky

Čez distribuce

Plánované odstávky dodávek elektřiny

 

Meteostanice

počasí

Aktuální počasí v naší obci