Řád školního parlamentu základní školy Eduarda Nápravníka Býšť
Školní parlament je instituce zřízená za účelem zvýšení vlivu žáků na dění ve škole. Učíme se tak odpovědnosti, demokratické diskusi a demokratickému způsobu řešení problémů. Parlament hledá cesty k odstranění problémů, jež se ve škole vyskytnou, a zaručuje realizaci nalezených řešení. Dále vymýšlí, plánuje a realizuje nejrůznější vylepšení školního života, akce pro žáky i veřejnost nebo organizuje charitativní činnost žáků školy.
Parlament spolupracuje zejména s vedením školy.
Zástupce do parlamentu vysílají všechny třídy od třetího ročníku do devátého ročníku. Každá třída má v parlamentu jednoho žáka (1 křeslo), pedagogy zastupují třídní učitelé. Účast na jednání parlamentu je dobrovolná, třída nemusí svá křesla zaplnit. Volby do parlamentu probíhají demokratickým způsobem (přímo a tajně) ve třídách. Volební období je zpravidla jeden školní rok, v případě uprázdnění křesla proběhnou doplňující volby. Z řad všech zástupců volí parlament svého předsedu, který má na starosti organizaci a řídí každé jednání parlamentu. Poslanci mohou vytvářet podle vlastního uvážení zájmové kluby či realizační komise k jednotlivým úkolům.
Parlament zasedá přibližně jednou měsíčně. Pravidelná jednání parlamentu jsou přístupná jak žákům tak zaměstnancům školy. Zasedání parlamentu se řídí jednacím řádem, schváleným na začátku každého zasedání. S výsledky jednání je školní veřejnost seznámena především prostřednictvím nástěnky parlamentu.